Przeglądarka, z której korzystasz ma wyłączoną obsługę JavaScript. Prosimy, włącz obsługę JavaScript, by ulepszyć wyświetalnie.

Bezpieczeństwo systemu monitoringu

Może się wydawać, że już sam montaż telewizji CCTV gwarantuje pełną ochronę posesji. Jednak jak każda inna instalacja, system monitoringu również wymaga konserwacji i okresowych przeglądów, tak aby upewnić się, że wszystkie jego elementy działają prawidłowo. Czyszczenie obiektywów kamery to jednak nie wszystko – jakie jeszcze czynności należy wykonywać, by zapewnić sobie jak najwyższy stopień bezpieczeństwa?

Ochrona przed atakami cybernetycznymi

Systemy IP, które nie opierają się na połączeniach analogowych, są narażone nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też na niebezpieczeństwa płynące z sieci internetowej. To na przykład próby wykradnięcia haseł albo uzyskanie dostępu do obrazu z kamer przez nieupoważnione do tego osoby. Z tego względu ważne jest też zadbanie o ochronę cyfrową urządzeń wchodzących w skład instalacji. Najprostszym sposobem na podwyższenie bezpieczeństwa systemu monitoringu IP jest stosowanie unikalnych haseł do kamer, rejestratorów i routerów. To niewielka zmiana, która skutecznie zminimalizuje ryzyko ataku hakerskiego.

Kolejne czynności zabezpieczające są nieco bardziej skomplikowane, dlatego warto, by klient poprosił o pomoc specjalistę w ustawieniu odpowiedniej ochrony. Dobrym krokiem będzie zmiana domyślnych portów HTTP, TCP i UDP dla wszystkich elementów podłączonych do sieci. Kolejnymi działaniami, jakie warto wykonać, jest zatrzymanie funkcji DMZ w routerze oraz wyłączenie funkcji DHCP.

Ochrona antyprzepięciowa

Ponieważ systemy monitoringu podłączone są do sieci elektrycznej, są też narażone na uszkodzenia i przerwy w działaniu, związane z jej awariami. Jeśli zależy nam na nieprzerwanym działaniu kamer i rejestratora, warto zdecydować się na zasilacz awaryjny, które zagwarantują ich pracę podczas przerw w dostawie prądu. Podstawowym zabezpieczeniem przed skokami napięcia w sieci są listwy antyprzepięciowe. Podłączenie do nich kamer i rejestratorów zapobiega uszkodzeniom, do których w przeciwnym razie mogłoby dojść na przykład w w wyniku uderzenia pioruna.