Przeglądarka, z której korzystasz ma wyłączoną obsługę JavaScript. Prosimy, włącz obsługę JavaScript, by ulepszyć wyświetalnie.

BMS – co to jest za system i jak działa ta instalacja?

Narzędzia i sprzęty służące ograniczaniu wydatków związanych z zarządzeniem budynku oraz jego użytkowaniem są często poszukiwane przez dzisiejszych inwestorów. Okazuje się, że nie tylko zarządcy wielkich budynków korzystają z nowoczesnych rozwiązań. Właściciele coraz bardziej dostrzegają zalety nowoczesnych technologii, w tym uwzględnia się system BMS. Co to jest? Czy można z niego korzystać w zwykłych domostwach? Na te oraz inne pytania szczegółowej odpowiedzi udzielimy w poniższym artykule. Dowiesz się, dlaczego BMS jest traktowany jako must-have w obecnych czasach.

Co to jest BMS?

System BMS co to takiego? Wyjaśnienia warto zacząć od rozszerzenia skrótu BMS – co to znaczy? Pochodzi on z języka angielskiego Building Management System. Postaramy się wyjaśnić, czym charakteryzuje się ów system, jak działa, a także jak można nim sterować. Okazuje się, że właściwe zastosowanie pomoże zoptymalizować koszty związane z eksploatacją budynku, dlatego warto zgłębić wiedzę na temat tego, co to jest BMS.


System zarządzania budynkiem – to pełna nazwa systemy BMS. Jest to automatyczny pomysł na zarządzanie budynkiem. Jego głównym zamysłem jest zintegrowany system instalacji znajdujących się w budynku. To metoda na oszczędność, bo taki jest główny pomysł tego technologicznego rozwiązania, aczkolwiek w dużej merze pierwszym, co będzie można dostrzec w ramach użytkowania tego systemu, będzie bez wątpienia wygoda i komfort.


BMS - co to jest za system i jak działa ta instalacja?

Zgłębiając wiedzę na temat, jakim jest instalacja bms, co to jest i jak tego używać, dotyczy technologii SMART, która w ciągu ostatnich lat stała się niezwykle popularna i stale poszerza zakres swojego zasięgu. SMART oznacza inteligentne zarządzanie wieloma urządzeniami naraz i wykorzystywaniem funkcji domu, za pomocą odpowiednie aplikacji, jaką wystarczy pobrać na swój smartfon. Co oznacza technologia SMART dla domu?


Może oznaczać sterowanie zamykaniem i otwieraniem rolet zewnętrznych, oświetleniem, ale także ogrzewaniem (dopasowanie temperatury), a także uruchamianiem określonych urządzeń w domu, jak telewizor, ustawienia lodówki, czy uruchomienie zmywarki w określonym momencie. Okazuje się, że bez problemu można zarządzać wieloma sprzętami gospodarstwa domowego, korzystając jedynie ze swojego telefonu. Pozwala to zoptymalizować ich pracę, a co najważniejsze zmniejszyć np. zużycie energii. Czy trzeba tutaj tłumaczyć, że pomaga to w oszczędzaniu – wiemy to ponieważ sami montujemy instalacje jako inteligentny dom we Wrocławiu

Zintegrowane pojedynczych instalacji to już przeszłość

Początkowy zarys technologii SMART dotyczył zaawansowanych rozwiązań, w odniesieniu do pojedynczych instalacji. Działały one niezależnie od siebie i wymagały wykorzystywania wielu aplikacji. Nie było to idealne rozwiązanie, które owszem pomagało sterować domem zdalnie, ale wszystko to nie było dostępne w jednym miejscu, więc z czasem przestało być wygodne. Technologia posunęła się do przodu, a wraz z nią rozwiązania, które skoncentrowały się na integracji określonych systemów, by w końcu utworzyć centrum dowodzenia. Takie rozwiązanie centralnego zarządzania budynkiem pomogły skutecznie sterować wszelkimi instalacjami znajdującymi się w danym obiekcie poprzez wygodną aplikację. W ten sposób wszystkie instalacje i urządzenia sterowane automatyczne dostępne są w jednym miejscu.

Zarządzanie budynkiem

BMS system zarządzania budynkiem określany jako moduł zintegrowanych systemów staje się elementem standardowym dla nowoczesnego budownictwa. Poprzez takie rozwiązanie znacznie łatwiej kontroluje się funkcje techniczne budynku. Również monitoring jest w podobny sposób zintegrowany i umożliwia łatwiejszą kontrolę obiektu, dzięki zintegrowanemu systemowi. Szukając sposobu na łatwiejszy dostęp do funkcji i kontrolowanie budynku, warto rozważyć wdrożenie BMS system. Co to jest za system w odniesieniu do sprzętu? To nic innego jak urządzenie z odpowiednim oprogramowaniem, kontrolerami, sterownikami i mobilną obsługą poprzez specjalistyczną aplikację.

Zaawansowane monitorowanie

Systemy automatyki budynkowej umożliwiają monitorowanie układów elektrycznych, sprzętów zintegrowanych i systemów w danym budynku. Dzięki temu rozwiązaniu można nie tylko kontrolować stan np. zużycia energii, czy wysokości temperatury w pomieszczeniu, ale także realnie wpływać na zmianę określonych parametrów. Jak BMS system działa w praktyce? Można wyobrazić sobie sytuację, w której przebywamy poza domem, np. w pracy. Chcąc zaoszczędzić energię związaną z ogrzewaniem nieruchomości, na czas nieobecności domowników można wyłączyć ogrzewanie lub za pomocą aplikacji zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach. Przed naszym powrotem można ponownie skorzystać z aplikacji i ustawić temperaturę w pomieszczeniu do takiego stopnia, aby po przyjściu z pracy w mieszkaniu było ciepło. Systemy BMS można wykorzystać także, aby zoptymalizować temperaturę latem. W ten sposób można uruchomić na chwilę przed powrotem do domu klimatyzację lub w trakcie największego nasłonecznienia zasłonić zewnętrzne rolety okienne, aby w domu nie zrobiło się zbyt gorąco i duszno.

Odpowiednia personalizacja

Instalacje BMS znane są w większości z tego, że umożliwiają indywidualne dopasowanie harmonogramów. Dotyczy to między innymi cyklicznych działań, które są regularnie powtarzane takie jak np. zasłanianie i odsłanianie rolet. Takie systemy pomagają w diagnostyce systemu. Dzięki niemu zarządcy mogą także dokonywać analizy zużycia energii, aby przedsięwziąć określone działania. Dzięki temu systemowi można optymalizować określone procesy w celu zwiększenia wydajności, czyli np. dostosować wysokość temperatury pomieszczenia do aktualnej sytuacji, kiedy domownicy są lub nie ma ich w domu. Zarządcy budynku dzięki BMS mogą reagować także na wszelkie nieprawidłowości, ponieważ oprogramowanie od razu diagnozuje schemat.

Dodawanie funkcji

Systemy BMS są nie tylko wielofunkcyjne i wygodne w użyciu, ale także umożliwiają dalszą rozbudowę o dodatkowe funkcje czy sprzęty. W ten sposób można podłączyć do jednego układu nie tylko monitoring, system alarmowy, czy zewnętrzne oświetlenie, ale także np. wideodomofon, czy automatyczne zraszanie. A to wciąż nie wszystko, co potrafi jeden zintegrowany system zarządzania budynkiem. Nie jest też prawdą to, że są one wykorzystywane wyłącznie ze względu na konieczność zarządzania budynkiem przez dozorcę/właściciela. Również sprawdzi się on na terenie prywatnej posesji, gdzie z pewnością posłuży na długo.

Funkcjonowanie systemu zarządzania budynkiem

Starając się wyjaśnić działanie systemu BMS, co to dokładnie jest za system, a także czy może się przydać, warto ustalić jedną rzecz. Chodzi o to, że BMS uwzględnia zintegrowany charakter urządzeń, sprzętu i oprogramowania. Właśnie to “zintegrowanie” jest tutaj kluczowym hasłem, które określa charakter i przydatność BMS systemu. Ponieważ możliwe jest podłączenie dalszych elementów, funkcjonalność i zasięg działania takiej instalacji BMS znacznie się zwiększa, a co za tym idzie, daje różne formy optymalizacji zarządzania swoim budynkiem. Działanie, jakim wyróżnia się automatyka BMS, obejmuje różne aspekty. Jednocześnie można zarządzać monitorowaniem obiektu, zarządzaniem względem optymalizacji zużycia energii, czy regulowaniem określonych parametrów wedle potrzeb. Dzięki temu, że nowoczesne sprzęty można wdrożyć w systemy BMS za pomocą swoistych modułów i sterowników, można nawet w prosty sposób uruchomić pralkę, nie będąc w jej pobliżu

Systemy BMS obsługują instalacje elektryczne w budynku, systemy przeciwpożarowe, systemy alarmowe, sprzęty gospodarstwa domowego, ale także monitoring i nie tylko. Do tego, aby można było podłączyć dany element pod system zarządzania budynkiem, należy uwzględnić sterowniki. Sterowniki podpięte pod system umożliwiają kontrolowanie działań urządzeń końcowych oraz zmianę parametrów.

BMS a zwiększona ochrona budynku

Na terenie prywatnych posesji (nowoczesnych) często instalowane są systemy alarmowe, monitoring ze zwiększoną ilością nowoczesnych i funkcjonalnych kamer oraz innych urządzeń kontrolujących bezpieczeństwo, wiemy o tym, ponieważ często instalujemy automatykę do bram we Wrocławiu, alarmy we Wrocławiu, systemy zabezpieczeń we Wrocławiu, czy kamery we Wrocławiu.


Niemniej nowoczesne i nierzadko luksusowe budynki stanowią atrakcyjny obiekt dla włamywaczy. Pomimo systemów ochronnych można nie uchronić się przed kradzieżą i włamaniem. W tym wypadku można wyszczególnić jeszcze jeden możliwy aspekt, który jest zaletą posiadania systemu automatyki budynkowej. Dzięki zintegrowanym urządzeniom i instalacjom można np. uruchomić światła wewnątrz budynku, aby dać złudzenie, że dom nie jest pusty. To dość skuteczna metoda na to, aby odstraszyć potencjalnego złodzieja od grabieży. W podobny sposób można uruchomić radio lub telewizor, aby pokazać obcym, że w domu teoretycznie przebywają ludzie. Dzięki takiej ingerencji można znacznie zwiększyć ochronę swojego domu, choć przedstawiony powyżej sposób wydaje się banalny. Cały schemat działania umożliwia kontrolowanie urządzeń końcowych. Wszystko przez sterowniki, które umożliwiają bezpośrednią komunikację między urządzeniami.

BMS - co to za system i jak działa ta instalacja?

Jak sterować systemem zarządzania budynków?

W odniesieniu do automatyki BMS stosowane są dwa modele względem zarządzania z wykorzystaniem BMS. Chodzi o w pełni zautomatyzowaną instalację oraz częściowo zautomatyzowaną, gdzie wymagane są działania “ręczne”. Ta druga opcja wymaga zwyczajnie zwiększonej uwagi ze strony osoby obsługującej.

Automatyczny system BMS

W nawiązaniu do w pełni zautomatyzowanego systemu obsługi budynku mowa o wykonywaniu działań wedle harmonogramów, a więc planowaniu poprzez czynniki czasowe lub parametryczne. Dotyczy to między innymi ustaleniu czasu włączenia świateł zewnętrznych oraz ich wyłączeniu. Jeśli mowa o czynnikach parametrycznych odnosi się to do pomiarów. Głównie dotyczy kwestii temperaturowych, gdzie wykonywany jest pomiar pomieszczeń i dostosowanie np. funkcji grzania. W ten sposób można np. zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu głównym np. w salonie (tam, gdzie przebywają mieszkańcy), a zmniejszyć moc grzania w pomieszczeniu, jakim jest np. wiatrołap, czy garderoba lub spiżarka.


Pomaga to nie tylko dostosować odpowiedni poziom temperatury danego pomieszczenia, ale przede wszystkim pozwoli realnie wpłynąć na zmniejszenie rachunków. Nie tylko taki schemat jest możliwe, automatyczne systemy BMS bazujące na czynnikach parametrycznych wyłapują wahania temperaturowe. Oznacza to, że system grzania uruchomiony zostaje w sposób automatyczny tylko wtedy, gdy zostanie odnotowany spadek temperatury. Uruchomiona funkcja grzania będzie pełniła swoją funkcję do momentu, aż temperatura w danym pomieszczeniu osiągnie wyznaczony pułap, wówczas system wyłączy grzanie. Takie funkcjonowanie względem ogrzewania ma niebagatelny wpływ na obniżenie rachunków za ogrzewanie domu.

Nie tylko prywatne domy

Zintegrowane systemy automatyki budynkowej świetnie sprawdzą się również w innych środowiskach, nie tylko domowym. Zastosowane w biurach pomagają w organizowaniu pracy. Mogą pomóc zaprogramować uruchomienie urządzeń biurowych w określonym czasie, tak aby zoptymalizować czas pracy. Przydać się może to w przypadku organizacji spotkań konferencyjnych, gdzie nie traci się czasu na dostosowanie pomieszczenia konferencyjnego (rzutnik, rolety, oświetlenie). To duża zaleta takiego systemu, ponieważ pozwala na swobodne i nieprzerwane działanie pracowników. To, co widziane jest jako zaleta to możliwość obsługi systemu z komputera lub urządzeń mobilnych. Aplikacja zarządzania BMS nie musi dotyczyć tylko telefonu. Można ją zainstalować także na tablecie. Ważne, aby urządzenie sterujące miało stały dostęp do sieci internetowej.

BMS - co to za system i jak działa ta instalacja?

Co warto wiedzieć o systemie BMS?

BMS – co to jest – z grubsza zostało wyjaśnione już powyżej. Na tym etapie warto sprawdzić, co trzeba wiedzieć przed instalacją takiego zintegrowanego systemu. Po pierwsze, aby wdrożyć taki w pełni zautomatyzowany system zarządzania budynkiem, warto porzucić plany o samodzielnej instalacji. Tutaj najlepiej skorzystać z obsługi profesjonalnej firmy, która dostosuje w optymalny sposób parametry i zaprojektuje odpowiedni system dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest kwestia poniesionych kosztów. Systemy BMS wiążą się z poniesieniem określonych kosztów, które trzeba mieć na uwadze już na wczesnym etapie, czyli podczas projektowania. Czy wobec ponoszonych kosztów już na wstępie, czyli podczas projektowania budynku i w trakcie realizacji, opłaca się inwestować w tak nowoczesne rozwiązania technologiczne? Początkowa inwestycja związana z systemem zarządzania budynkiem widoczna jest jako strata, ponieważ ponosi się znaczne koszty w związku z takim rozwiązaniem. Z czasem użytkowania dostrzec będzie można, że koszty związane z instalacją takiego systemu zwracają się z nawiązką. Zwrot tych kosztów zauważyć można w oszczędzaniu energii i zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych. nie można wobec tego patrzeć na taką inwestycję tylko przez pryzmat krótkotrwałego używania. Systemy BMS tworzone są z myślą o długofalowym użytkowaniu.

Projektowanie

System zarządzania obiektem potrzebuje wykonania dobrego planu względem rozmieszczenia poszczególnych sterowników oraz serwera. Tutaj projektowanie ma bardzo ważne znaczenie, aby cały system był dostosowany do określonego budynku. W nowoczesnych budynkach proces projektowania BMS odbywa się często jeszcze przed budową takiego domu. Dlaczego? W ten sposób instalacje wykorzystywane przez system BMS można umieścić podtynkowo, co bez wątpienia wpływa na estetykę danego obiektu. Instalowane systemy BMS w budynkach już powstałych znacznie wcześniej jest możliwe, jednak wymaga to dokładnego rozplanowania i rozeznania w terenie i uwarunkowania sprzętu (chodzi między innymi o długości okablowania).

Zintegrowanie

Niezależnie od rozmiaru budynku, zainstalowanie systemu zarządzania powinno być zintegrowane. Jego poszczególne elementy muszą działać spójnie. Nie powinno wobec tego dziwić, że taki system powinien powstać zaprojektowany oraz wykonany przez odpowiednich fachowców. Z nimi ustalić można także dostosowanie konkretnych funkcji systemu, a także narzędzi. Takie ustalenia zwykle poprzedzone są rozmowami z inwestorem oraz audytem. Nie bez znaczenia okazuje się audyt energetyczny domu. Samodzielne instalowanie systemu BMS może przynieść więcej strat niż korzyści ze względu na niedoświadczenie i niedopasowanie jego parametrów, a przerobienie systemu może być znacznie kosztowniejsze niż uwzględnienie profesjonalnie przygotowanego modułu.

Reasumując, automatyka BMS staje się możliwością lepszego zarządzania budynkami, niezależnie od tego, czy ma się do czynienia z prywatną posesją, budynkami mieszkalnymi podzielonymi na mieszkania czy lokalami biurowymi. Pomaga w gospodarowaniu czasem, pracą i oszczędnością względem użytkowania określonych elementów. Długofalowe użytkowanie zintegrowanego systemu BMS obiecuje znaczną oszczędność względem kosztów eksploatacyjnych. Ponadto system ten umożliwia wygodną obsługę, kontrolowanie i zarządzanie danymi elementami. Świetnie sprawdzi się jako urządzenie diagnozujące, aby można było w porę zainterweniować. Pomaga w zwiększeniu ochrony budynku, a co najważniejsze w jego zamyśle, sprzyja oszczędzaniu energii, co można podciągnąć pod eko pomysły na ochronę środowiska np. poprzez wyłączanie ogrzewania na czas nieobecności, czy odsłanianie rolet zewnętrznych w słoneczny dzień, aby ogrzać dom “naturalnymi” sposobami.