Przeglądarka, z której korzystasz ma wyłączoną obsługę JavaScript. Prosimy, włącz obsługę JavaScript, by ulepszyć wyświetalnie.

Czy warto mieć monitoring w firmie?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule może być tylko jedna – tak, zamontowanie monitoringu w firmie niesie ze sobą wiele zalet i zdecydowanie warto rozważyć jego zamontowanie. Trudno wyobrazić sobie wady takiej decyzji, a w niektórych miejscach zamontowanie kamery jest wręcz niezbędne.

Zabezpieczenie przed włamaniami i kradzieżami

Monitoring w firmie służy przede wszystkim ochronie przed kradzieżą. Z tego względu obowiązkowo powinien znajdować się w sklepach, ale będzie potrzebny też na zapleczach, w magazynach czy w pomieszczeniach biurowych. Sama obecność kamery często odstrasza osoby nieupoważnione przed wejściem na teren zakładu pracy, a nagrany materiał pomaga w rozpoznaniu złodzieja lub włamywacza. Jednocześnie przekłada się to na poziom i poczucie bezpieczeństwa pracowników danego zakładu, lokalu lub biura.

Dzięki monitoringowi wizyjnemu można sprawować kontrolę nad obiektem przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, nawet wtedy, gdy sklep, magazyn lub biuro jest zamknięte. Kamery pomagają też w zwiększeniu bezpieczeństwa na parkingu oraz terenie zewnętrznym należącym do budynku. Nierzadko ich obecność jest też wymogiem ubezpieczyciela.

Kontrola produkcji

Ze względu na wprowadzone ograniczenia RODO legalność monitoringu pracowników może czasem wzbudzać wątpliwości. Zgodnie z przepisami muszą oni zostać oni poinformowani o obecności kamer. Nie można także wykorzystywać go do kontrolowania wydajności pracy poszczególnych zatrudnionych osób. Dozwolone jest zaś ogólne obserwowanie tego, jak przebiegają procesy produkcji, na przykład w celu ich udoskonalenia.

Monitoring w firmie ma też pewne ograniczenia. Kamer ze względu na prywatność pracowników nie można wprawdzie zamontować wszędzie (na przykład w szatniach), niedozwolone jest też rejestrowanie dźwięku. Jednak, nawet mimo tych zrozumiałych ograniczeń, warto zdecydować się na jego zamontowanie. Telewizja CCTV pomaga w ochronie budynku lub lokalu przed złodziejami, zwiększa poczucie bezpieczeństwa pracowników, zapobiega stratom, a wideo nagrane przez kamery może stać się materiałem dowodowym.