Jak dobrać napęd do bramy przesuwnej lub dwuskrzydłowej
Ogrodzenie posesji to dziś nie tylko wybór odpowiednich przęseł pod względem wielkości, rodzaju czy koloru. To także konieczność pomyślenia nad bramą i furtką. Manualne otwieranie bramy nie jest dziś kojarzone z luksusem, dlatego coraz chętniej rozważa się wybór odpowiedniego mechanizmu, który otworzy bramę za użytkownika. Niezależnie od tego, jakim rodzajem bramy dysponujemy, można odpowiednio dopasować mechanizm pozwalający na mechaniczne otwieranie i zamykanie. Jak to zrobić? O tym więcej informacji w poniższej treści.
Co decyduje o wyborze mechanizmu do bramy?
Jak dobrać napęd do bramy? Co decyduje o wyborze konkretnego mechanizmu? Jak wybrać właściwą automatykę i czym się kierować? Odpowiadając na te pytania, trzeba przede wszystkim ustalić jedną kwestię, mianowicie to, w jaki sposób otwiera się brama, w której chcemy zainstalować automatykę. Inne mechanizmy dostosowane są do bram otwieranych przesuwnie, a inne do bram dwuskrzydłowych. Jest to podstawowe kryterium, jakie należy uwzględnić, podczas wyboru odpowiedniego mechanizmu. Zarówno bramy wjazdowe, jak i garażowe można wyposażyć w automatykę ułatwiającą otwieranie i zamykanie.
Jeśli udało się znaleźć odpowiednie mechanizmy do danego typu bramy (dwuskrzydłowej, przesuwnej, garażowej itp.), warto przyjrzeć się również innym parametrom, jakie są konieczne, aby dopasować właściwy napęd do bramy. Jak dobrać siłowniki do bramy? Należy przyjrzeć się także bramie pod względem jej parametrów. Kluczowe dla ustalenia tego, jaki rodzaj siłowników i automatyki jest konieczny do sprawnego otwierania i zamykania bramy, są:
- długość bramy
- ciężar bramy
- wysokość
Wszystkie te czynniki są niezbędne do tego, aby dobrać właściwe mechanizmy, tak aby praca otwierania i zamykania przebiegała bez zakłóceń. Warto wiedzieć, że brama bramie nierówna. Niektórzy montują na swoich posesjach lekkie bramy, inny stawiają na masywne i ciężkie bramy, jeszcze inne bramy montowane są na obiektach przemysłowych i firmowych. Można ustalić konkretny podział bram ze względu na wymiary i ciężar.
- Bramy bardzo ciężkie – to inaczej bramy przemysłowe. Mają one długość zwykle powyżej 6 m, a ich wysokość sięga powyżej 2 m.
- Bramy ciężkie – to większe bramy przydomowe. Mają długość zazwyczaj powyżej 4 m, a ich wysokość mierzy zwykle 1,7 m.
- Lekkie bramy – są to typowe bramy wjazdowe, przydomowe, których standardowa długość mierzy do 4 m, a wysokość do 1,7 m.
Od tych parametrów zależy to, jaki finalnie siłownik trzeba będzie zamontować.
Brama dwuskrzydłowa
Jak dobrać napęd do bramy dwuskrzydłowej? W pierwszej kolejności trzeba oczywiście ustalić pomiary i parametry bramy. Kiedy mamy już ustalone zarówno wymiary, wysokość, jak i długość oraz ciężar bramy, trzeba także spojrzeć na te parametry pod kątem wypełnienia skrzydła. O ile bramy wykonane ze stali czy siatki mają zawsze taką samą wagę, o tyle drewniane ogrodzenie sprawia już więcej problemów. Dlaczego? Z tego względu, że drewno z czasem staje się coraz cięższe, a w szczególności podczas deszczowych dni. By odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać siłowniki do bramy dwuskrzydłowej? Trzeba także mieć na uwadze rodzaj wypełnienia skrzydeł bramy. Siatka podobnie jak przęsła metalowe (takie, które posiadają pionowe elementy, pozwalające na swobodną cyrkulację powietrza) nie będą stawiały tyle oporu podczas zamykania i otwierania bramy przez mechanizm, jak bramy całkowicie wypełnione czy drewniane. Przy wyborze odpowiedniego siłownika, warto mieć na uwadze to, jaki rodzaj bramy zabezpiecza naszą posesję.
Lokalizacja bramy
Kolejną ważną kwestią podczas dopasowywania siłowników i mechanizmu otwierania i zamykania bramy jest rozważenie lokalizacji bramy. Jeśli brama znajduje się na terenie, gdzie dochodzi do znacznych podmuchów wiatru (przeciągi), warto rozważyć zakup mechanizmu, gdzie siłowniki mają większą moc. Brama wjazdowa zlokalizowana na przelocie, gdzie typowym zjawiskiem jest przeciąg i silniejsze podmuchy wiatru wymusza na nas zakup siłowników większej mocy. Szacuje się, że do takich bram należy kupić siłownik o mocy nawet o 30% większej niż zalecany. Zwróćmy uwagę, że przy wadliwej konstrukcji bramy także wymagana jest większa moc siłownika. Jeśli konstrukcja posiada odchylenia od pionu i opory na zawiasach, standardowe wyliczenia mocy siłownika mogą nie być wystarczające.
Wymiana słupka bramy
Równie ważne, co parametry bramy są także wymiary słupka bramy. Typowe dla bram dwuskrzydłowych są siłowniki śrubowe. To standardowa opcja, która może nie być dobrym wyborem, kiedy mamy do czynienia z dużym przekrojem słupka. Może się okazać, że montaż standardowych siłowników śrubowych nie będzie możliwe do takiej bramy. W tym przypadku stosować należy siłowniki z napędem łamanym. Wykorzystuje się je na bramach, których słupki są murowane. Co ciekawe, można także pokusić się o zakup siłowników ukrytych pod powierzchnią gruntu. Niestety taki wybór nie jest dla każdego. Siłowniki te są niezwykle drogie, a ich montaż jest dość skomplikowany.
Brama przesuwna
Kolejne ważne pytanie, czyli jak dobrać napęd do bramy przesuwnej, wymaga precyzyjnej odpowiedzi. Na samym początku ustalmy jedno. Otóż dobór mechanizmu do bramy przesuwnej, jak i siłowników, jest znacznie prostszy niż w przypadku bram dwuskrzydłowych. W tym przypadku istotnymi parametrami są głównie ciężar oraz prześwit. Największy problem w związku z bramą przesuwną stanowi ustalenie tzw. oporu toczenia.
Montując bramy przesuwne, warto pozostawić dokumenty, w których takie parametry jak opór toczenia powinny znaleźć się w informacji. O co chodzi, gdy mamy na myśli prześwit? Chodzi o to, że brama przesuwna może ni otwierać się na całą szerokość wjazdu, to jest właśnie prześwit wjazdu. Prześwit bramy może być mniejszy od jej długości, co oznacza dla użytkownika, że brama nie otworzy się na całą szerokość wjazdu.
Konstrukcja bramy
Podczas szukania mechanizmu do otwierania bramy warto spojrzeć również na konstrukcję bramy. Konieczne jest ustalenie, czy dolny element bramy, jakim jest listwa, jest wystarczająco mocna i wytrzymała. Dlaczego to takie ważne? Przy bramach otwieranych przesuwnie to właśnie na dolnej listwie mocowana jest listwa zębata. Warto wiedzieć, że przy bramach przesuwnych mechanizm potrzebuje więcej siły, aby ruszyć bramę z miejsca, niż w przypadku kiedy brama się przesuwa. Stąd właśnie zalecenia, aby wybierać siłowniki o większej mocy, niż wynikałoby to z obliczeń względem masy i wielkości bramy.
Zapas mocy jest także kluczowym zagadnieniem, o którym nie należy zapominać. To nie jest tak, że wystarczy określić jakiej mocy siłownik jest potrzebny i to wszystko przy wyborze mechanizmu. Ważne jest także to, aby wziąć pod uwagę różne ewentualne sytuacje, takie jak niekorzystne warunki pogodowe, zmienną temperaturę itp. Do tego wszystkiego potrzebny jest “zapas mocy”, a nie tylko siłownik o mocy obliczonej według wzoru. Jaki zapas mocy jest potrzebny do konkretnych bram przesuwnych? Bramy samonośne, które są podwieszane, cechuje niewielki opór toczenia, stąd wybór siłownika z 30% zapasem mocy jest absolutnie wystarczający. Bramy wypełnione drewnianymi listwami, czy elementami z drewna pod wpływem różnych warunków atmosferycznych stają się cięższe dlatego, jeśli dodatkowo przesuwają się po szynie, warto wybierać siłowniki o zapasie minimum 50%. Dlaczego potrzebny jest aż tak duży zapas? W okresie letnim, który jest suchy, mechanizm z pewnością będzie zużywał tylko minimalną wartość mocy siłownika, ale w czasie deszczowej pory roku, kiedy jest wilgotno, a drewno “wpija” wodę, konstrukcja bramy jest o wiele cięższa, a to wymaga większej mocy, aby ruszyć bramę. Montaż mechanizmu o wyliczonej mocy, tylko na podstawie ogólnych danych, bez uwzględnienia zapasu mocy może być ryzykowne, ponieważ jesienią i zimą, może on zwyczajnie nie działać w sposób poprawny.
Pobór prądu
Odpowiadając na pytanie, jak dobrać napęd do bramy, warto także pomyśleć nad inną istotną kwestią. Trzeba zastanowić się nad tym, skąd wziąć prąd do zasilania automatyki. Bramy otwieranie poprzez mechanizm przesuwny, jak i dwuskrzydłowe, aby mogły zostać automatycznie otworzone lub zamknięte, wymagają zainstalowanego przewodu zasilającego sterownik. Mowa tutaj o zasilaniu 230 V. Podłączenie prądu powinno być wkopane na odpowiednią głębokość i zabezpieczone, tak, aby nie doszło do uszkodzeń, wgnieceń itp. Przyda się również dodatkowe okablowanie, które będzie zasilało fotokomórkę, dzwonek, lampę ostrzegawczą. Wszystkie te elementy należy odpowiednio rozmieścić w ogrodzeniu, na słupkach.
Przy bramach, które nie wymagają wykorzystania siłownika o dużej mocy, można pokusić się o zainstalowanie niewielkiej baterii słonecznej oraz akumulatora żelowego. Bateria i akumulator są w stanie zmagazynować potrzebną energię, do tego, aby z powodzeniem otworzyć i zamknąć bramę w ciągu dnia, mając na uwadze kilka cykli. Takie rozwiązanie jest doskonałe dla wszystkich tych, którzy nie mają innej możliwości doprowadzenia prądu do obsługi bramy automatycznej. Warto jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku bram przydomowych, których cykl domowy (otwierania i zamykania bramy) nie przekracza kilku uruchomień. W przypadku terenów przemysłowych takie rozwiązanie się nie sprawdzi.
Mechanizm
Co ponadto powinniśmy wiedzieć, zanim zainstalujemy automatykę do bramy? Powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, jak często otwieramy bramę w ciągu dnia. Do czego zmierzam? Do tego, aby wyznaczyć zapotrzebowanie na siłownik odpowiedniej mocy. To także określi nam żywotność danego mechanizmu. Automatyka dostępna jest w kilku kategoriach, rozróżniana również z podziałem na mechanizm dostosowany do użytku domowego, jak i przemysłowego. Jeżeli w ciągu dnia cykl otwierania i zamykania przekracza liczbę 50, należy zamontować mechanizm obsługujący intensywną pracę, a więc przemysłowy. Liczba otwierania i zamykania nieprzekraczająca magicznej liczby 50 pozwala na zamontowanie mechanizmu do pracy przydomowej, a więc słabszego siłownika.
Czasami wystarczy jedynie określić średnią ilość otwierania i zamykania bramy, aby najłatwiej dobrać właściwy mechanizm. Okazać się może, że jeśli używamy bramy do tego, aby rano wyjechać do pracy, a pod wieczór wrócić do domu, wystarczy kupić tańszy mechanizm o mniejszej mocy silnika.
Wiele modeli mechanizmów automatycznych do bram posiada także dodatkowe funkcje. Dla przykładu omówimy funkcję furtki. Jest to możliwość otworzenia tylko jednego skrzydła, która po zarejestrowaniu ruchu, z powrotem zamyka skrzydło. Jest to przydatne, ale mimo wszystko warto zastanowić się, czy nie jest niezbędne. Być może z takiej funkcji nie będzie się często korzystać, tym bardziej, skoro ogrodzenie ma wydzieloną odrębną furtkę doprowadzającą do drzwi budynku. Po dokładnych przemyśleniach o tym, jak często i jak będzie można korzystać z mechanizmu automatycznego otwierania bramy, pewnie wyłoni się obraz tego, czego naprawdę potrzebujemy. Mechanizmy otwierania i zamykania bram mogą uwzględniać również system fotokomórek, które wychwytują ruch i nie zamykają bramy, jeśli stoi coś na przeszkodzie. To bardzo przydatna funkcja automatyki bram, a wiedzieć powinniśmy o tym, że tych funkcji jest o wiele więcej. Jeśli potrzebujesz sprawdzić napędy do bramy we Wrocławiu lub szlabany parkingowe Wrocław znajdziesz to wszystko u nas: Wilmat . Oprócz tego w ofercie mamy również: montaż domofonów we Wrocławiu, systemów alarmowych we Wrocławiu, i kamer cctv we Wrocławiu