Przeglądarka, z której korzystasz ma wyłączoną obsługę JavaScript. Prosimy, włącz obsługę JavaScript, by ulepszyć wyświetalnie.

Jak ustawić i dobrze wyregulować antenę satelitarną?

Telewizja jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nie wystarczy jedynie kupić telewizor, aby móc oglądać programy telewizyjne. Konieczne jest także właściwe ustawienie anteny satelitarnej, którą oczywiście wcześniej należy zakupić. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, na czym polega ustawienie anteny satelitarnej, aby móc bez przeszkód odbierać kanały telewizyjne. Przekonacie się, że nawet amator poradzi sobie z ustawieniem anteny satelitarnej.

Antena satelitarna

Zanim wyjaśnimy jak ustawić antenę satelitarną, zastanówmy się nad tym, czym jest w ogóle telewizja satelitarna. Dzięki antenie satelitarnej możliwe jest nadawanie programów przy pomocy satelitów. Antena satelitarna jest elementem niezbędnym do odbioru programów. Musi być odpowiednio zamontowana, dlatego warto wiedzieć, jak ustawiać antenę satelitarną. Element ten powinien być nakierowany na odpowiedniego satelitę. Z początku jest to niełatwe zadanie, ponieważ dużo łatwiej jest ustawić antenę do odbioru telewizji DVB-T2. Jednak przy odpowiedniej wiedzy jest to możliwe do zrealizowania. Warto wiedzieć, że nadawany sygnał cyfrowy wyróżnia się od analogicznego przede wszystkim jakością. Sygnał cyfrowy to tysiące gigabajtów na sekundę, co widać od razu w jakości nadawanego obrazu i dźwięku. Odbiór sygnału cyfrowego to dziś opcja bezpłatna (zawiera również transmisje sportowe ZDF i ARD) lub kodowana Cyfrowy Polsat, NC+. Obecnie mamy do dyspozycji mnóstwo kanałów, a także doskonałą jakość rozdzielczości 4K. Czy koszt montażu takiej opcji jest drogi? Jest znacznie tańszy niż instalacja innych wcześniejszych opcji. Zwykle mieści się w kwocie do 200zł, n ie licząc oczywiście abonamentu telewizji kodowanej.

Czego potrzebujemy?

Zastanawiasz się jak dobrze ustawić antenę satelitarną? Zacznijmy od tego, co jest w ogóle potrzebne do tego, aby ustawić antenę i móc z niej korzystać bez przeszkód. Jak ustawić antenę satelitarną bez miernika? To równie ważne pytanie, jednak zanim udzielimy odpowiedzi, skoncentrujmy się na tym, co jest niezbędne do tego, aby w ogóle móc skorzystać z anteny. Jeśli chcesz skorzystać z odbioru telewizji satelitarnej, potrzebujesz przede wszystkim: antenę satelitarną, konwerter LNB, specjalny uchwyt, a także dekoder telewizji satelitarnej.

Jak prawidłowo ustawić antene satelitarną? Zacznijmy od tego, jak powinna wyglądać taka antena satelitarna. Powinna być to antena o średnicy mniej więcej 80-100 cm. Biorąc pod uwagę rejony Polski Zachodniej, wystarczającą opcją jest antena o średnicy ok. 60cm. Do anteny niezbędny jest wcześniej wspomniany konwerter LNB. Skrót LNB oznacza LOW-noise-Block_ czyli niskoszumowy konwerter blokowy. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest zbieranie fal radiowych z sygnału anteny oraz konwertowanie na sygnał przesyłany kablem do specjalnego odbiornika. Aby przymocować antenę wraz z konwerterem LNB, konieczne jest wykorzystanie specjalnego uchwytu. Bez większego trudu znajdziemy go w sklepach AGD/RTV, jak i w popularnych sklepach internetowych. Zakup takiego uchwytu nie jest drogi, zwykle to koszt rzędu 40-60 zł. Co jeszcze jest potrzebne, aby wiedzieć, jak najlepiej ustawić antenę satelitarną? Przyda się również dekoder telewizji satelitarnej. Często jest on sprzedawany w pakiecie z abonamentem telewizji kodowanej. W przypadku nowoczesnych sprzętów telewizyjnych, kiedy mowa o programach DVB-T2 zazwyczaj nie ma konieczności dokupowania oddzielnego dekodera, aby móc korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej w wersji bezpłatnej.

W jaki sposób działa telewizja satelitarna?

By dowiedzieć się, jak najłatwiej ustawić antenę satelitarną, warto najpierw uzmysłowić sobie, w jaki sposób funkcjonuje satelita. Satelita telewizyjny porusza się po orbicie geostacjonarnej. Odbywa się to niemal 36 tys. km nad równikiem. Z jaką prędkością porusza się satelita? To aż 11 tys. km/h. W przeliczeniu na sekundy pędzi z prędkością 3 km na sekundę. Zmierza z zachodu na wschód. Jego droga zapętla się w elipsie, poprzez dośrodkową siłę grawitacji Ziemi. Satelita obiega Ziemię w ciągu doby, a konkretniej doby syderycznej, czyli wykonuje pełny obrót w ciągu 23 godzin 56 minut i 4 sekund. Pozwala to na nieruchome zawieszenie na niebie.

Wybór kierunku

Jak ustawić dobrze antenę satelitarną? Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego kierunku. Jeśli wybierzesz byle jaki kierunek możesz liczyć na to, że większość satelitów będzie niedostępna. Zasięg satelitów obejmuje ok 43% globu. Satelity też nie są w stanie przekazywać sygnałów na terenach okołobiegunowych. Zasięg satelitarny kończy się na równoleżnikach 81,3° (północnym i południowym).

Pierwsze satelity rozpoczęły swoją niebywałą podróż w połowie ubiegłego wieku. Obecnie na orbicie “pracuje” ponad pół tysiąca satelitów. 90% z nich znajduje się dość blisko naszej planety. Wiele w zakresie anten satelitarnych zmienił w ostatnich latach znany już chyba każdemu Elon Musk, który przyczynił się do wystrzeliwania na niską orbitę mnóstwo Starlinków. Dzięki niemu sygnał w obydwa kierunki podróżuje w ćwierć sekundy.

Jak najszybciej ustawic antene satelitarna? Pamiętajmy o tym, że nie tylko kierunek ustawienia jest istotny, ale przede wszystkim kąt ustawienia. Sygnał telewizji satelitarnej podróżuje odbity od satelity. Ważne jest, aby antena zwrócona była w kierunku nieba, tak aby wyłapać sygnał. Zwykle dotyczy to częstotliwości 11 i 12,5 GHz.

Co dzieje się z satelitą?

Jeśli interesuje Cię jak poprawnie ustawić antenę satelitarną, powinieneś też wiedzieć trochę więcej na temat satelitów. To nie jest tak, że wysłane raz, służą nam przez cały czas. Ich żywotność określana jest na ok. ćwierć wieku. Po 25 latach nadawania sygnałów satelita wysyłany jest na tzw. orbitę cmentarną. Znajduje się ona w pobliżu orbit funkcjonujących, bo jedynie 300 km. dalej.

Jak to było kiedyś, a jak jest obecnie?

Jak ustawić prawidłowo antenę satelitarną, jak to robiono kiedyś, a jak jest dzisiaj? Cofnijmy się na początek lat 90. Wówczas europejskie anteny ustawione były na pozycję orbitalną 19,2° E. Pierwszym satelitą, który pomógł nam zobaczyć więcej i otworzyć się na resztę świata, był Astra. Obecnie W rejonie Europy wciąż najważniejszym kierunkiem jest kierunek Astra. Kolejnym najpopularniejszym kierunkiem wybieranym do ustawienia anten jest 13° E. Kierunek ten pozwala skierować antenę na grupę satelitów Hot Bird. Jeśli chcesz korzystać z kodowanych kanałów i wybrałeś opcję np. Cyfrowego Polsatu lub podpisałeś umowę z firmą NC+, kieruj się na grupę satelitów Hot Bird, to najlepszy sposób, aby szybko dowiedzieć się, jak ustawić talerz anteny satelitarnej, aby móc odbierać sygnał telewizyjny. Warto też wiedzieć, że Polska ma wiele możliwości, jeśli chodzi o to, jak ustawic satelite bez miernika. Wszystko przez to, że nad naszym krajem zawisa jeszcze kilkadziesiąt innych satelitów. Kierunki ich wyszukania dostępne są od 75° E aż po 63° W.

Zamontowanie anteny satelitarnej

Antena satelitarna.. jak ustawić? Nie wyciągaj drabiny, by wejść na dach, swoje prace nad ustawianiem anteny zacznij od dokładnej analizy przy biurku. Zwróć uwagę na to, że konieczne jest poznanie określonych współczynników. Aby wiedzieć, jak zainstalować antene satelitarną, musisz przede wszystkim ustalić takie współczynniki jak: azymut, elewację, a także kąt skręcania. Tylko w ten sposób ustawisz kąt talerza w sposób prawidłowy.

Azymut podpowie jak wyregulować antenę satelitarną, na podstawie ustalenia kierunku prawo-lewo. Elewacja to kwestia nachylenia w kierunku góry lub dołu. Ostatni współczynnik, czyli kąt skręcania oznacza kwestię polaryzacji konwertera. Samodzielna próba ustawienia anteny jest możliwa do realizacji, gdy uwzględnisz zmienne takie jak: lokalizacja anteny oraz położenie satelity.

Lokalizacja

Lokalizacja anteny oznacza Twoją lokalizację, a więc wysokość i szerokość geograficzną. Położenie satelity określi zwykle grupę satelitów, gdzie najczęściej wybiera się wyżej wspomnianą Astrę lub Hot Birda. Można również skorzystać z internetowych kalkulatorów, które pomagają określić wszystkie potrzebne wartości, aby wiedzieć, jak ustawić satelitę.

By zabrać się za prace na wysokościach, a więc przechodząc do meritum ustawienia anteny satelitarnej, można wykorzystać do tych prac np. kompas lub inchilometr. Ostatnie wymienione narzędzie służy do pomiary pochyłu. Przyda się również miernik sygnału, choć nie zawsze jest potrzebne. Dla przykładu w celu wyregulowania anteny po wichurze wystarczy włączyć telewizor, który posiada funkcję pomiary sygnału satelitarnego. Zwykle korygowanie ustawienia, nie wymaga zbyt dużego manewru, a dzięki temu, że telewizor pokazuje jakość i siłę sygnału, można ustawić antenę bardzo szybko. Potrzebne są jednak dwie osoby do takiej pracy, aby jedna regulowała kąt anteny, a druga kontrolowała parametry ukazane na telewizorze.

Inne sposoby

Jak ustawić antenę satelitarną innym sposobem? Kiedy zakładamy antenę satelitarną po raz pierwszy, najpopularniejszą metodą przy ustawieniu kąta i kierunku anteny jest podejrzenie, jak to mają inni. Wystarczy ustawić talerz w podobnym kierunku, a na telewizorze kontrolować parametry opisane wyżej, a więc siłę i jakość sygnału. To najpopularniejsza metoda ustawiania anten, która w dodatku nie wymaga wykorzystania specjalistycznych urządzeń pomiarowych oraz obliczeń. Nie trzeba nawet korzystać z miernika sygnału, aby móc samodzielnie ustawić antenę w swoim domu, skoro sąsiad obok zdołał już ustawić swój talerz antenowy i swobodnie korzysta z telewizji satelitarnej bez narzekania na ewentualne niedogodności.

Warto jednak pamiętać, aby zastosować dobrej jakości uchwyt i mocowania, aby przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych nie dochodziło do znacznych zakłóceń w odbiorze sygnału. Źle zamontowana antena, zbyt słaby uchwyt lub mocowania mogą nawet spowodować, że przy bardzo silnym wietrze antena nie tyle zostanie skierowana w innym kierunku, ile nawet może odpaść, powodując szkody. Warto mieć także na uwadze wybór talerza o odpowiedniej średnicy, ponieważ nie we wszystkich regionach Polski wystarczająca będzie średnica 60 cm anteny satelitarnej.

Jako Wilmat oferujemy montaż anten we Wrocławiu. Jeśli potrzebujesz sprawdzić napędy do bramy we Wrocławiu, szlabany parkingowe Wrocław lub wykonać montaż domofonów we Wrocławiu, systemów alarmowych we Wrocławiu, i kamer cctv we Wrocławiu polecamy sprawdzić naszą ofertę.