Przeglądarka, z której korzystasz ma wyłączoną obsługę JavaScript. Prosimy, włącz obsługę JavaScript, by ulepszyć wyświetalnie.

Jaki monitoring do firmy?

Kamery zamontowane na terenie sklepu, lokalu bądź biura to jeden z najczęściej stosowanych sposobów na zabezpieczenie się przed włamaniami i kradzieżami. Są też nieodzowne przy identyfikacji złodzieja. Na jaki system nadzoru warto się zdecydować i jakie kwestie wziąć przy tym pod uwagę?

Monitoring do firmy – analogowy, hybrydowy czy cyfrowy?

Jeszcze do niedawna to analogowe systemy nadzoru wizyjnego cieszyły się największą popularnością. Jednak wespół z rozwojem technologicznym popularność zaczęły zyskiwać systemy hybrydowe oraz urządzenia wykorzystujące sieć LAN. Systemy analogowe opierają się na kablach koncentrycznych, które łączą kamery z rejestratorami. Do ich minusów należy jednak zaliczyć dość słabą, jak na dzisiejsze standardy, rozdzielczość rejestrowanego obrazu – maksymalnie wynosi ona 768×576 pikseli. Ten problem nie będzie nas dotyczył, jeśli wybierzemy cyfrowy monitoring dla firm (IP). Będziemy mogli nimi zarządzać niemal z każdego miejsca na świecie, a do tego bardzo łatwo da się je rozbudować. Istnieje jeszcze trzecie rozwiązanie, jakim jest system hybrydowy. W nim kamery analogowe zestawia się z cyfrowymi urządzeniami do rejestracji i podglądu obrazu. To dobre rozwiązanie „po środku”.

Ile kamer powinien mieć zestaw do monitoringu dla firm?

Odpowiedź na to pytanie będzie się różnić w zależności od powierzchni lokalu i od liczby stref bądź pomieszczeń, które wymagają w nim szczególnej uwagi. Warto, by kamera znajdowała się przynajmniej przy każdym wejściu, a jeśli mamy do czynienia z lokalem usługowym, także w okolicach kasy bądź sklepowej lady. Przykładowo, zestawy ośmiu kamer od Hikvision, według producenta, nadaje się do nadzorowania lokalu o powierzchni około 200 m2.

Jak przepisy prawne podchodzą do kwestii monitoringu w miejscu pracy?

Na samym końcu warto też wspomnieć o kwestiach prawnych. Monitoring w firmie jest bardzo pomocnym narzędziem, ale należy być świadomym przepisów, jakim podlega. Te określone są w Kodeksie pracy. Już sam powód montażu kamer musi być jasno określony. Mogą więc one służyć m. in. zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników firmy, kontroli produkcji czy też ochronie mienia. Kamery mogą być zamontowane w miejscach przeznaczonych do pracy, natomiast w pomieszczeniach socjalnych, szatniach czy toaletach są już niedopuszczalne. Pracownicy muszą też zostać powiadomieni o ich rozmieszczeniu i celu.