Jaki szlaban parkingowy wybrać?
Przy osiedlach, miejscach pracy, obiektach handlowych wielu innych lokalach standardem stały się zamykane parkingi, na których mieszkańcy i pracownicy mogą zostawić swój pojazd bez obaw o dostępność miejsca. Osoby nieuprawnione nie mają do nich wstępu, a to dzięki specjalnym szlabanom, które zabezpieczają wjazd na miejsce postojowe. Czym powinien charakteryzować się szlaban parkingowy, by nie tylko dobrze zabezpieczał wjazd, ale też płynnie i bezproblemowo działał? Poznaj nasze porady.
Po pierwsze, szerokość wjazdu
Jeśli chodzi o producentów, warto zwrócić uwagę na parkingowe szlabany NICE i Roger – to firmy o uznanej renomie, które oferują szeroką gamę produktów. Jednym z podstawowych parametrów tych wyrobów jest ich długość. Powinna być dopasowana do szerokości wjazdu na parking – w ofertach NICE i Roger znajdą się warianty o długości od 2 m do nawet 8-9 m. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że dłuższe szlabany parkingowe są bardziej narażone na uszkodzenia. Są też cięższe i dłużej się otwierają. W przypadku bardzo szerokiego wjazdu czasem lepiej sprawdzają się więc dwa krótsze zabezpieczenia.
Metoda i częstotliwość otwierania
Kolejną ważną kwestią jest sposób otwierania wjazdu. Często spotykanym rozwiązaniem jest pilot – jest on jednak zarezerwowane dla mieszkańców osiedli i dla pracowników biur, czyli dla osób, które regularnie używają swojego miejsca postojowego. W galeriach handlowych i innych parkingów płatnych typowe są zaś biletomaty. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na przewidywaną częstotliwość otwierania i zamykania wjazdu – ten parametr ma ogromny wpływ na wydajność systemu. Ważnymi kwestiami są także szybkość otwierania szlabanu parkingowego oraz jego odporność na czynniki atmosferyczne (jeśli ma zostać postawiony na zewnątrz).
Dodatki
Szlabany Roger i NICE mogą być dodatkowo wyposażone w różne akcesoria. To między innymi światła diodowe, nalepki ostrzegawcze i semafory sygnalizacyjne, które są dużym wsparciem dla kierowców poruszających się między miejscami parkingowymi. Dodatkowe światła ostrzegawcze sprawdzają się przede wszystkim na zamykanych parkingach podziemnych i dachowych, gdzie widoczność może być ograniczona. Wyroby można wyposażyć też w fotokomórki i systemy rozpoznawania tablic rejestracyjnych.
Wyroby od Roger i NICE wykorzystujemy w naszych projektach. Skontaktuj się z firmą Wilmat!