Przeglądarka, z której korzystasz ma wyłączoną obsługę JavaScript. Prosimy, włącz obsługę JavaScript, by ulepszyć wyświetalnie.

Planowanie systemu monitoringu - co wziąć pod uwagę?

Niezależnie od tego, czy projekt systemu nadzoru wideo dotyczy domu jednorodzinnego, magazynu czy lokalu publicznego, wstępny proces jego planowania wygląda bardzo podobnie. W każdym z tych przypadków instalacja składa się z takich samych elementów, w które należy się zaopatrzyć. Są to:

  • kamery
  • rejestrator
  • dysk twardy
  • monitor
  • akcesoria montażowe

Kamery - główne elementy zestawu

Podczas doboru kamer musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, ponieważ to właśnie od nich zależeć będzie czy instalacja monitoringu będzie nam dobrze służyła. Oczywiście na początku należy zastanowić się nad liczbą potrzebnych nam kamer. Warto rozplanować ich rozmieszczenie tak, aby żaden kawałek przestrzeni nie pozostawał bez nadzoru – najlepiej, aby każda z kamer znajdowała się w zasięgu widzenia innej.

Kamery dobrze jest dobierać pod względem tego, czy mają być umieszczone wewnątrz czy na zewnątrz. Jeśli jest to ten drugi przypadek, należy zaplanować zakup urządzeń o odpowiednim stopniu szczelności (IP 66), warto też rozważyć modele ze specjalnym „daszkiem”, a także kamery wandaloodporne.

Planowanie monitoringu - analogowy, IP czy AHD?

Wybierając kamerę musimy też zdecydować się na technologię, w jakiej rejestrowany będzie obraz. Mamy do wyboru trzy rodzaje instalacji nadzoru wizyjnego: analogowy, IP i AHD.

  • Monitoring analogowy to tradycyjne rozwiązanie, które wprawdzie nie pozwala na nagrywanie obrazu w wysokiej rozdzielczości z dużą liczbą szczegółów, ale jest niezawodne dzięki połączeniu kablowemu.
  • Technologia IP wykorzystuje połączenie sieciowe, co z kolei może prowadzić do opóźnień w rejestrowaniu obrazu. Zapewnia jednak niepodważalnie lepszą rozdzielczość obrazu.
  • Monitoring AHD to ulepszona technologia analogowa. Instalacje te pozwalają uzyskać wysoką jakość obrazu dzięki okablowaniu podobnemu do systemów analogowych.

Planowanie instalacji nadzoru wizyjnego - rejestrator i dysk

Do zestawu kamer należy dobrać rejestrator. Tutaj najważniejszym parametrem jest liczba obsługiwanych przez niego kanałów – nie może być mniejsza od liczby kamer. W rejestratorze należy zamontować dysk twardy, na którym nagrywane będzie obraz wideo. Bardzo ważnym czynnikiem jest tu pojemność dysku, która warunkuje czas przez jaki obraz może być nagrywany bez nadpisywania się na poprzednie nagrania. Czas ten uzależniony jest od technologii nagrywania, rozdzielczości obrazu i liczby kamer.

Wybór technologii i dobór poszczególnych elementów instalacji to pierwsze kroki podczas planowania systemu monitoringu. Ze wszelkimi pytaniami o szczegóły instalacji warto zwrócić się do specjalistów.